SZTANDAR SP 51

Sztandar Szkoły jest symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem, który łączy tych, którzy opuszczają jej progi jak i obecnych oraz przyszłych uczniów. Rangę sztandaru podnosi ceremonia jego poświęceni, dzięki czemu ma wymiar nie tylko świecki, ale również religijny.

Pamiętając o wymowie sztandaru, należy mu okazywać cześć, dlatego uroczystości z udziałem sztandaru wymagają zachowania powagi, a przechowywanie go, transport i przygotowanie do prezentacji, właściwych postaw jego poszanowania. W związku z tym sztandar jest eksponowany w widocznym i ogólnie dostępnym miejscu na terenie szkoły w zamkniętej gablocie.

Sztandar Szkoły Podstawowej nr 51 wykonany był przez Zakon Sióstr Boromeuszek i nadany szkole w 1995 roku.

Sztandar szkoły Podstawowej nr 51 ma kształt prostokąta o wymiarach 110 cm na 120 cm. Płat jest tkaniną obszytą złotymi frędzlami. Prawa strona sztandaru - awers - jest w kolorze niebieskim i w centralnej części w kole barwy złota znajduje się postać Fryderyka Chopina. W górnej części znajduje się nazwa szkoły: „Szkoła Podstawowa nr 51 im. Fryderyka Chopina”, u dołu widnieje napis: „w Katowicach”.

Drzewiec wykonano z drewna utrzymanego w jasnym kolorze, opatrzono posrebrzanymi okuciami w postaci: złącza, trzewika i głowicy składającej się z tulei, podstawy orła takiego samego jak w godle państwowym. Sztandar ufundowała cała społeczność szkolna.

Lewa strona płatu - rewers - jest biało - czerwona. Na tym tle umieszczone zostało godło państwowe, czyli biały orzeł z głową ozdobioną złotą koroną, zwróconą w prawo. Dziób i szpony też mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła orła symbolizują dążenia do najwyższego lotu, do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele, do których, pod kierunkiem nauczycieli, zmierzają nasi uczniowie.

Sztandarem opiekuje się poczet sztandarowy, który składa się z najlepszych uczniów naszej szkoły. Sztandar jest eksponowany, zgodnie z przyjętym ceremoniałem szkolnym, podczas ważnych uroczystości na terenie szkoły, miasta, województwa. Na terenie szkoły sztandar jest eksponowany podczas:

  • uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego
  • ślubowania klas pierwszych
  • święta szkoły
  • uroczystości rocznicowych: Konstytucja 3 Maja i Święto Niepodległości,
    uroczystego zakończenia roku szkolnego.

sztandarsztandar

Przygotowała i opracowała: mgr Beata Korejwo