LIST DO RODZICÓW

Szanowni Rodzice,

sytuacja w  której obecnie funkcjonujemy, my dorośli i nasze dzieci, jest niewątpliwie sytuacją w której pojawiać się mogą różnego rodzaju wątpliwości i pytania. Niektóre z nich dotyczą lęków i obaw związanych z tym, co dziecko słyszy, czasami obserwuje w najbliższym otoczeniu i środkach masowego przekazu. Niektóre wyrazy, sformułowania, programy , reportaże mogą być dla naszych dzieci niezrozumiałe. Mogą powodować pojawianie się trudnych pytań na które często nie ma odpowiedzi. Warto zadbać o to, aby dziecko nie było narażone na natłok informacji o negatywnym brzmieniu. Rodzicu, jeżeli Twoje dzieci o coś pyta, staraj się odpowiedzieć mu zgodnie z prawdą i swoją wiedzą. Może też zdarzy się i tak, że nie będziecie Państwo potrafili udzielić odpowiedzi na nurtujące Wasze pociechę pytania. Wtedy również warto o tym powiedzieć, przecież jest to sytuacja nieznana dla nas wszystkich i naturalne jest że nie znamy odpowiedzi na wiele pojawiających się pytań. W sytuacjach, kiedy widzimy, że naszemu dziecku jest przykro, martwi się- najlepiej zapytać dlaczego i czy możemy mu pomóc? Powiedzmy dziecku, że zawsze może liczyć na nasze wsparcie i pomoc. Ten trudny dla nas wszystkich czas, może zacieśnić nasze relacje z dziećmi. Zapewnijmy dziecko, że może porozmawiać z kolegami, koleżankami, nauczycielem. Podpowiedzcie mu w jaki sposób może to zrobić. Powiedzmy naszym dzieciom, że to normalne, że zaistniała sytuacja niepokoi je i rozumiecie jego emocje. Są przecież emocje łatwiejsze i trudniejsze w przeżywaniu ale żadna z tych emocji nie jest zła.  W razie potrzeby, w każdej chwili możecie Państwo umówić dziecko na rozmowę ze specjalistą. Warto również skierować myślenie pociechy na to co można wspólnie zrobić i na co mamy wpływ. Porozmawiajcie o tym co będziecie robić jak obecna sytuacja się zmieni. Życzymy dużo zdrowia i wszystkiego co tylko najlepsze.

Pozdrawiamy Zespół Psychologiczno-Pedagogiczny